Osoby , które wykonują pracę fizyczną spędzają długie lata na nauce swojego zawodu.

Auta

Najprawdopodobniej bardzo wielu z was nie raz było zaskoczonych ogromnymi kosztami różnorodnego rodzaju usług czy przedmiotów. Trzeba powiedzieć, że bardzo wielu z nas mogą one przytłoczyć. Wtedy zaczynamy się zastanawiać, z jakiego powodu są one wycenione tak drogo. Przecież my sami nie wymagamy zapłaty rzędu 150 zł za 10 min pracy. Za co więc de facto płacimy specjalistom w momencie gdy ich zatrudniamy? Hydraulik przecież tylko uderza w rury. Możemy myśleć, że usługi osób, które pracują w mniej prestiżowych zawodach, takich jak mechanika samochodowa czy hydraulika, powinny cenić się dużo niżej, aniżeli np lekarze czy też adwokaci. W rzeczywistości ich opłaty mogą być naprawdę duże. Zdarza się, że gdy je zobaczymy przychodzi nam na myśl, iż wszak spokojnie bylibyśmy w stanie zrobić dokładnie to samo, co oni samemu.

Jednak pamiętaj, iż nie płacisz im jedynie za to, że dokręcą śrubkę albo zmienią olej w pojeździe, czy elektrozawory łódź. Ich prawdziwa wartość pochodzi z ich doświadczenia. Przecież Ty sam nie masz pojęcia, w którym miejscu daną śrubkę powinno się dokręcić. Specjaliści mogą to czuć wręcz instynktownie oraz naprawić daną usterkę w pięć minut. Czy posiadana wiedza faktycznie jest tak cenna? Może Ci się zdawać, iż trzeba tylko wpisać w wyszukiwarkę Google frazę „jak wymienić olej silnikowy”, ażeby wiedzieć na konkretny temat wszystko, co jest wam niezbędne. Jednak zauważ, że ażeby w ogóle wiedzieć, co jest akurat problemem, musimy mieć dość dużą wiedzę na dany temat. Bardzo często osoby , które wykonują fizyczną pracę spędzają lata na nauce zawodu, udając się do technikum, a kolejno pełniąc staż w zakładzie u fachowca.

Nie da się takiej wiedzy zdobyć przez dwudziestu minut, przekopując się przez publikacje na konkretny temat. Nawet jeżeli by się dało, to wciąż brakuje nam praktyki oraz wyczucia, jakie pomogłyby nam usunąć awarię bez ryzyka popsucia czegoś ważniejszego. Czy wszystkich ludzi oceniamy dokładnie tak samo? Nikt z nas zazwyczaj nie kwestionuje wysokości ceny naprawy jakiegoś uszkodzenia u producenta lub w autoryzowanym salonie naprawy. Z pewnością, koszt może nas przytłoczyć a także będziemy mieć opory, nim podejmiemy taką decyzję, ale w końcu zapłacimy bez narzekania. Podczas gdy mechanik , który pracuje sobie prywatnie w skromnym warsztacie, który to bierze od nas 5 razy mniej, budzi w nas opory.

Z jakiego powodu te dwie opcje oceniamy tak różnie, skoro możliwe, że osoby wykonujące dokładnie tą samą usługę mają taką samą wiedzę praktyczną? Czy chodzi o ich miejsca pracy, wygląd ich warsztatu, a być może fakt, iż praca na swoim kojarzy wam się mniej prestiżowo?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *