Ubezpieczenie OC ochrania kierującego pojazdem w pełnym okresie trwania polisy.

Biznes, gospodarka, ekonomia

Nieszczęśliwe wypadki w trakcie jazdy samochodem mogą przydarzyć się każdemu z nas. Z tego powodu w naszym kraju obowiązkiem jest zakup ubezpieczenia OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie to obejmuje rekompensatę szkód, które powstały w wyniku kolizji albo wypadku na trasie, zarówno szkód osobowych, jak również materialnych. Należy pamiętać, iż polisa OC przypisana jest do konkretnego auta, a nie do jego posiadacza. Natomiast zakres ubezpieczenia OC jest ściśle określony ustawowo toteż w każdym gronie ubezpieczeniowym będzie to prezentować się bardzo podobnie.

 

Osoba poszkodowana podczas wypadku albo kolizji ma pełne prawo ubiegać się o naprawę swojego pojazdu albo ubiegać się się o wypłatę odpowiedniej rekompensaty, która pójdzie na naprawę. Jest wariant bezgotówkowy albo gotówkowy wypłaty rekompensaty. W przypadku wariantu bezgotówkowego zakład ubezpieczeniowy pokrywa cenę naprawy, zaś posiadacz uszkodzonego pojazdu nie musi uczestniczyć w rozliczeniach. Poszkodowany w kolizji może również liczyć na pokrycie kosztów potrzebnych do holowania pojazdu do odpowiedniego warsztatu lub wynajęcia samochodu zastępczego. Mnóstwo informacji dotyczących rozliczeń ubezpieczenia OC mamy możliwość odszukać na doskonałym blogu robakubezpieczenia.pl. Warto pamiętać, iż zakład ubezpieczeniowy ma trzydzieści dni na wypłacenie odszkodowania, a jeżeli tego terminu nie dotrzyma, musi poinformować o tym poszkodowanego. Istotne jest też to, że zakład zajmujący się ubezpieczeniami musi w takiej sytuacji wypłacić bezsporną część rekompensaty, a wypłata całego odszkodowania nie może trwać więcej niżeli 90 dni od daty złożenia odpowiednich dokumentów o powstałej szkodzie. Ważną informacją jest również to, iż ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej nie działa wyłącznie w sytuacji szkody , która powstała w trakcie jazdy pojazdem.

 

Za szkodę, jaka powstała w związku z ruchem auta jest uważana również szkoda wyrządzoną w trakcie wsiadania a także wysiadania z pojazdu. Dotyczy to także takowych sytuacji, jak rozładunek czy załadunek produktów a także podczas garażowania albo postoju auta. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej ma liczne wykluczenia odpowiedzialności. Firma ubezpieczeniowa ubezpieczeniowy1.pl nie ponosi odpowiedzialności za szkody, jakie zostały wyrządzone w wiezionych ładunkach lub bagażach. Powinno się tu wymienić szczególnie utratę pieniędzy, elementów biżuterii czy też wielu innych wartościowych rzeczy. W związku z powyższym, ubezpieczenie OC ochrania kierowcę w pełnym okresie trwania polisy. Sprawca kolizji drogowej albo wypadku może być pewnym, że wszystkie wywołane przed niego szkody będą w jego imieniu zrekompensowane przez firmę ubezpieczeniową. Należy tu dodać, że wyróżniamy szkody częściowe i szkody całkowite. Szkoda częściowa wiąże się z tym, iż awarie samochodu są minimalne toteż można je naprawić w sposób.

 

Tymczasem szkoda całkowita jest równoznaczna z tym, iż auta całkowicie nie opłaca się naprawiać i przywracać jego stan sprzed kolizji albo wypadku. Jest to więc sytuacja dużo bardziej problematyczna dla kierowcy. Należy wiedzieć, iż szkoda całkowita oznacza, że zakład ubezpieczeniowy nie zajmie się naszym uszkodzonym samochodem, który wtedy będzie już wrakiem. Firma ubezpieczeniowa nie przejmuje samochodu, ale zazwyczaj odlicza jego szacunkową wartość od wypłacanej sumy rekompensaty. Oczywiście właściciel wraku może sprzedać wrak, co zazwyczaj oznacza zużycie wielu nieuszkodzonych części wyposażenia w innym pojeździe.

Źródło: o-ubezpieczeniach.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *