W kamieniarstwie granit jest łatwym w obróbce kruszcem.

Uncategorized

Kamieniarstwo jest jedną z dziedzin rzemiosła, które z każdą dekadą coraz mocniej się rozwija, dlatego że istnieje duże zapotrzebowanie na produkty kamieniarskie. Nic nie wskazuje na to, że miałoby być inaczej, gdyż obserwujemy nieustanne i duże zapotrzebowanie przykładowo na nagrobki a także pomniki. Kamieniarstwo istniało od dawna i służyło też do wielu innych celów niż służy nam dzisiaj. Jedno tylko je łączy a mianowicie to, że kamienne bloki trzeba na początek wydobyć a potem poddać je specjalistycznej obróbce.

 

Na dzień dzisiejszy wydobyte skalne bloki cięte są na płyty o różnej grubości w zależności od ich wykorzystania. W kolejnym etapie bloki są polerowane żeby uzyskać odpowiedni stopień połysku. I dopiero wtedy wycina się z nich potrzebne części, w których jeszcze raz poleruje się obrzeża a także powierzchnie zewnętrzne. Kamieniarstwo, to nie tylko pomniki oraz nagrobki, ale także przeróżne szczegóły budowlane, jakie również wyrabiane są z różnego rodzaju kamienia. Jeżeli chodzi o materiał na pomniki mława, to są one przeważnie wyrabiane ze skał metamorficznych albo magmowych.

 

Najbardziej pospolitą skałą magmową jest na pewno granit. Spotkamy go we wszystkich częściach świata. W Polsce też możemy go spotkać na Górnym Śląsku, koło Krakowa oraz w Tatrach. Granit wykorzystywany jest miedzy innymi do produkcji pomników a także nagrobków. Jest również stosowany w budowlance, lecz zdarza się to o wiele rzadziej, gdyż w budowlance przeważnie stosuje się skały osadowe. Granit jest kwaśną, głębinową oraz jedno krystaliczną skałą , która jest zbudowana z plagioklazu, kwarcu, biotytu i skalenia potasowego. Może on posiadać różnorodne kolory, jak jasnoszary, szary, zielony, ciemnoszary, biały, czerwony, a także mieć różne odcienie koloru różowego. W dziedzinie kamieniarstwa granit jest łatwym do obróbki materiałem. Przy tym części , które są zrobione z granitu są trwałe a także wyglądają bardzo ładnie. To dlatego poza nagrobkami a także pomnikami stosuje się go coraz częściej również w budownictwie. W budownictwie z granitu powstają elementy dekoracyjne, płyty okładzinowe a także jeszcze mnóstwo innych części. Dziś zawód kamieniarza nie stanowi tak ciężkiej pracy, jak dziesiątki, czy wieki temu.

 

Współcześnie postęp techniki doprowadził do tego, że tą pracę znacząco ułatwiają maszyny a także różne urządzenia, które pomagają wiercić, rzeźbić, wycinać, polerować czy szlifować. Jednak ludzka siła i ludzkie ręce zawsze jest potrzebna. Dlatego też osoby , które pragną pracować w kamieniarstwie powinny wyróżniać się dobrym stanem zdrowia i niemałym zasobem siły. Poza tym, jak w każdej pracy, tak też i tu potrzeba odpowiedniego podejścia do wykonywanej pracy a także dokładności, gdyż jedynie taki zakład, który tworzy piękne oraz funkcjonalne elementy, czy konstrukcje ma duże szanse na utrzymanie się na rynku a także dynamiczny rozwój. Dziś w Polsce w tej dziedzinie także istnieje bardzo duża rywalizacja oraz trzeba być konkurencyjnym pod każdym względem, by funkcjonować w tej branży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *